Terenska nastava biologa
Autor: Ivan Došen, 19. 2. 2018.

Zajedno s Enom, Ksenijom i Petrom posjetila sam močvarno područje Kercel u Čakovcima. Vodili su nas  predstavnici Zaštite prirode Vukovarsko – srijemske županije. Radimo zajedno na projektu „Mladi čuvaru prirode VSŽ“.

Odvezli smo se do Kercela. Došli smo do mjesta gdje se najbolje vidi voda. Koristili smo veliki, bijeli, metalni teleskop.

Dok su ga voditelji namještali, mi smo dalekozorom promatrali površinu bare ne bi li uočile koju močvarnu pticu. Kada bi uočile koju pticu, otvorile bi knjigu „ Ptice Hrvatske“, prema vanjskom izgledu pronašle tu vrstu i pročitale mnoge zanimljivosti o njoj. Posebno su nas dojmile male crne ptice sa bijelom flekicom na glavi koje su se skrivale u trsci.

Sa teleskopom smo ih još više približile oku i pažljivo promatrale. Bile su to liske i bile su divne! Plivale su jedna za drugom u malim skupinama. Bilo ih je jako puno.

Mirno smo ih promatrali, a zatim fotografirali. Zatim smo ugledale par labudova. Veći je držao nogu u zraku. Slatko.

Bili su zanimljivi i plivali su nam sve bliže. Fotografirali smo i njih, a fotografije su izgledale odlično.

Zatim su se počeli okretati naopačke. Isprve nam je to bilo jako smiješno, a ubrzo su  nam objasnili da se labudovi tako hrane jer im je na tom području voda najplića.

Lijepo i tiho smo ih promatrali, a zatim se vratili u školu.

To iskustvo,  vjerujem neće niti jedna zaboraviti. Osjećale smo se kao pravi čuvari prirode. Priroda na ovom našem močvarnom području je prelijepa. Možda ju na prvi pogled skrivaju velike trske, rogoz i čuva mulj, ali zato treba pogledati dublje. Ona svoju ljepotu skriva. Zato čuvajmo ju.

Dorijana Tkalec