DAN KRAVATE U OŠ ČAKOVCI
Autor: Ivan Došen, 20. 10. 2018.

Jedan je dan u školskoj godini kada smo osobito elegantni i uglađeni. To je dakako Dan kravate. Tada svi učenici i učitelji dođu u školu s kravatom i do kraja dana izaberemo Miss i Mistera kravate OŠ Čakovci. Ovogodišnji pobjednici su Lana Hajrić (5.r.) i Zoltan Ello (6.r.).

Lana i Zoltan – Miss i Mister kravate 2018.

Malo ćemo se podsjetiti na povijest kravate, tj. kako su Hrvati povezani s tako važnim  modnim detaljem:„ Kravata, sveopći simbol uglađenosti i kultiviranosti, vezuje se uz Hrvate. Oni, istina kravatu nisu “patentirali”, ali su je, kao modni detalj, u 17. stoljeću raširili po Europi, tako da je pod hrvatskim imenom postala, i do danas ostala, nezaobilaznim modnim dodatkom. Hrvatski su vojnici sudjelovali u njemačkom Tridesetogodišnjem ratu (1618-1648), a bili su prepoznatljivi po marami oko vrata, preteči današnje kravate. Od 1635. godine hrvatski vojnici služili su u Francuskoj, pa je godine 1667. ustrojena i posebna pukovnija “Royal Cravates”, koja je dobila ime po Hrvatima. Obični vojnici nosili su kravate od lanena platna, plemići od čipke ili muselina ili neke druge fine tkanine. Ovi ovratni privjesci bili su dio bojne opreme Hrvata i neka vrsta raspoznavanja, jer u to doba još nije bilo vojničkih odora. Poznato je da je francuski kralj Luj XIV bio upleten i u tajne pregovore oko urote Zrinskih i Frankopana, kako bi Hrvatska došla pod francuski patronat. To je propalo, ali je “Kralj Sunce” počeo nositi kravatu, jer je kao muški modni ures bila mnogo jednostavnija za upotrebu i mnogo ljepša od dotadašnjih uškrobljenih visokih okovratnika. Kada je u to vrijeme najmoćnija okrunjena glava Europe stavila kravatu, bio je to korjenit zaokret u modnim trendovima. Dvor je, naime, uposlio vlastitog “kravatara”, koji je kralju svakog dana dostavljao nekoliko kravata, kako bi kralj mogao odabrati jednu, koja bi odgovarala prigodnom trenutku.

Kravata se brzo širila Europom. Nakon Francuza prihvatili su je Belgijanci i Nizozemci, a otuda je prešla na britansko otočje, što je bilo presudno za razvoj kravate. Potom je osvojila sve kontinente.“

Dan kravate u Republici Hrvatskoj službeno se obilježava 18. listopada i bila bi prava šteta ne obilježiti tako poseban dan za koji su zaslužni naši hrabri i elegantni preci.

5. razred

6. razred