preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čakovci

Login
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 19. 10. 2018.

Ukupno: 104736
Ovaj mjesec: 158
Ovaj tjedan: 252
Danas: 52
 

RASPORED ZVONJENJA

1.

8:00 – 8:45

DORUČAK

2.

9:00 – 9:45

3.

9:55 – 10:40

4.

10:45 – 11:30

5.

11:35 – 12:20

RUČAK

6.

12:40 – 13:25

7.

13:30 – 14:15

8.

14:20 – 15:05

9.

15:10 – 15:55

 

 

 

Naslovnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Djeca i internet
Autor: Administrator , 18. 12. 2013.

Dragi roditelji,

u posljednje vrijeme sve češće slušamo o nasilju preko Interneta. Evo nekoliko savjeta kako dijete zaštiti od takvog ponašanja i poučiti ga kako se pravilno koristiti Internetom i društvenim mrežama!

Kliknite ispod ove slike na poveznicu Opširnije i pročitajte više o ovoj temi.

 


INTERNET- mjesto velikog izazova na kojem možemo pronaći mnoge odgovore vezane za učenje, stjecanje novih znanja, spoznaja o sebi i svojem okruženju. Nepresušan je izvor informacija i zabave, aktualan je i brz, dostupan svima.

Svjedoci smo vremena kada dječja igrališta zamjenjuju virtualni svjetovi u kojima se naša djeca druže, borave i komuniciraju, ali i na kojima vrebaju neke nove opasnosti. Novi su izazovi i pred nama kao odgojnim djelatnicima, ali i pred Vama dragi roditelji i zato smo ovaj roditeljski kutak odlučili posvetiti Internetu i društvenim mrežama!

Najpoznatija je društvena mreža FACEBOOK. Djeca i mladi vole facebook, jer je  IN (barem trenutno), izvor je zabave i mjesto na kojem mogu komunicirati sa svojim prijateljima. Upravo zbog toga je najbolje ne braniti im njegovo korištenje, nego ih poučiti kakav je sadržaj i koje informacije dobro dijeliti s drugima. S djecom treba razgovarati i objasniti koje sve opasnosti nosi sa sobom nepravilno korištenje društvenih mreža, ali i Interneta općenito. Djecu ne treba plašiti opasnostima Interneta, nego ih poučiti kako da ih svlada. Žrtve često postaju djeca koja su uplašena, nesigurna, neupućena i ona koja nemaju povjerenje roditelja.

 Živimo u vremenu u kojem se dječja igra s ulica i igrališta preselila (više ili manje) u virtualni svijet, a s njom i sva ona ponašanja (dobra, ali i loša). U posljednje smo vrijeme svjedoci sve češćeg spominjanja CYBERBULLYINGA.

CYBERBULLYING je termin koji se koristi za nasilje preko interneta, odnosno opći je pojam za svaku komunikacijsku aktivnost cyber tehnologijom koja se može smatrati štetnom za pojedinca. Tim oblikom nasilja među vršnjacima obuhvaćene su situacije kada je dijete ili tinejdžer izloženo napadu drugog djeteta, tinejdžera ili grupe djece, putem interneta ili mobilnog telefona. 

 

Zato Vam, dragi roditelji, nudimo nekoliko savjeta, koji će Vam koristiti:

 

1. Držite računalo u dnevnoj sobi kako bi imali bolju kontrolu nad aktivnostima svog djeteta

2. Zajedno posjećujte internetske stranice kako bi upoznali sklonosti i navike svog djeteta na Internetu i provjerili što zapravo Vaše dijete radi.

3. Potičite razgovore o sadržajima na Internetu i ohrabrujte dijete da pita o onome što ne zna.

4. Uspostavite pravila vezana za korištenje Interneta, zapišite ih i poštujte.

5. Pustite dijete da i samo istražuje, neupadljivo i vrlo diskretno povremeno provjerite koje je web stranice posjetilo Vaše dijete i poštuje li ono dogovore s Vama.

 

6. Saznajte lozinke korisničkih računa kojima se Vaše dijete koristi i uvjerite se da je njihova jakost dobra kako se netko drugi ne bi koristio djetetovim korisničkim profilom.

7. Povremeno utipkajte ime svog djeteta u Google kako bi vidjeli pojavljuje li se na kakvim stranicama.

8. Savjetujte djecu da na Internetu pa tako i na facebooku ne ostavljaju osobne podatke kao što su adresa, broj mobitela ili telefona, puno ime i prezime te slične osobne informacije (jesu li sami kod kuće, idu li nekamo i sl.)

9. Savjetujte da se nikada ni pod kojim uvjetima ne sastaju s osobama koje se upoznali preko Interneta ili facebooka.

10. Upozorite ih na problem lažnog predstavljanja na društvenim mrežama, blogovima i chatovima

11. Ohrabrite ih da Vam prijavljuju zlostavljanje od strane drugih osoba ili vršnjaka

12. NAUČITE IH DA SU PRAVILA LIJEPOG PONAŠANJA JEDNAKA ONIMA U STVARNOM ŽIVOTU (nema vrijeđanja, omalovažavanja, izrugivanja, ružnih riječi, prijetnji i sl.)

 

Na kraju krajeva, Vaša djeca mogu znati više od Vas o samoj tehnologiji, ali Vi znate više o životu. Dopušteno Vam je postaviti pravila i tražiti njihovo poštivanje! Vi ste još uvijek roditelj i Vi ste odgovorni za ponašanje,postupke i sigurnost Vaše djece!

 

Pedagoginja: Valentina Đerfin





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju