Strategija razvoja OŠ Čakovci
Strategija razvoja OŠ Čakovci
Autor: Administrator , 8. 2. 2016.

UVOD

Strategija unaprjeđenja kvalitete Osnovne škole Čakovci je dokument kojemu je namjera unapređenje kvalitete obrazovnog sustava i što uspješniji rad škole. Ovaj dokument donosi se na osnovi samovrednovanja škole provedenog tijekom školske godine 2012./2013. i zaključaka Tima za kvalitetu. Smjernice u ovom dokumentu razradio je Tim za kvalitetu Osnovne škole Čakovci.

VIZIJA

Osnovna škola Čakovci škola je raznolikog nacionalnog sastava kojoj je usmjerenje osigurati siguran, poticajan i uravnotežen razvoj socijalnih i intelektualnih osobina i obrazovanje učenika, razviti sposobnost za aktivno sudjelovanje u društvenim i kulturnim događanjima te ih osposobiti za aktivno sudjelovanje u izgradnji sustava vrijednosti suvremene demokracije i društva znanja.

Primjenjujući suvremene nastavne metode u učenike usađujemo navike učenja i stjecanja novih spoznaja i vještina kako bi se mogli prilagođavati promjenjivim životnim izazovima i uvjetima na tržištu rada. Poučavanjem bi u učenicima htjeli razviti kompetencije, znanja, vještine i stavove potrebne za razvoj kreativnih potencijala koje bi koristili za vlastitu dobrobit i dobrobit društva u cjelini.

Škola je osobito usmjerena njegovanju nacionalne različitosti kroz izbornu nastavu (očuvanje tradicionalne baštine našega kraja) te je svojim izvannastavnim aktivnostima orijentirana na odgoj kroz razvoj poduzetničkih kompetencija u okviru djelovanje školske zadruge. Također, jedna od najvažnijih zadaća Škole je usvajanje temeljnih znanja iz osnovnih disciplina te uvođenje novih sadržaja kojima će se razvijati informacijska, financijska i medijska pismenost kao i uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja kako bi se svim učenicima osigurao razvoj građanske kompetencije.

MISIJA

S obzirom na viziju djelovanja Škole i odgojno-obrazovnog sustava u cijelosti misija nam je:

njegovati pozitivne odnose među učenicima – smanjiti neprimjerene oblike ponašanja kako bi učenike poučili tolerantnom, ljubaznom i suradničkom ponašanju. Poticanjem razvoja trajnih temeljnih vrijednosti pripremamo učenike za život u odrasloj dobi njegujući samopouzdanje, međusobno pomaganje i radost;
vizija nam je poboljšati kompetencije komunikacije na materinskom jeziku u smislu pravilnog i stvaralačkog usmenog i pisanog izražavanja, kao i komunikaciju na stranim jezicima u smislu osposobljenosti za razumijevanje, usmeno i pisano izražavanje kako bi učenike obrazovali za uspješno sudjelovanje na tržištu rada;
u konačnici usmjerenje nam je stjecanje i jačanje svih ostalih kompetencija poput matematičke, prirodoslovne i tehnološke, socijalne i građanske, digitalne i poduzetničke, kao i sposobnosti kritičkog promišljanja te cjeloživotnog učenja i timskog rada.

CILJEVI

· poboljšati razvoj osam temeljnih kompetencija za cjeloživotno obrazovanje

· projektima i radom učeničke zadruge poboljšati kompetencije inicijativnosti i poduzetnosti

· u nastavni proces uvoditi suvremene metode poučavanja

· osigurati opremljenost škole informacijsko-komunikacijskom tehnologijom, kao i nabavljati dodatnu sportsku opremu

· poboljšati izgled neposrednog školskog okoliša

· poticati radnike škole na profesionalni razvoj.